Какво представлява слънчевият колектор?
Най-просто казано, слънчевите колектори са апарат, който улавя топлинната енергия на слънчевата светлина (както във видимия спектър, така и инфрачервена и ултравиолетова) и с нея загрява течността, която циркулира през колектора. Тази течност може да бъде обикновена вода или антифризен разтвор. Общият термин е „топлопреносен флуид“.
Топлопреносният флуид, както подсказва името му, пренася топлината от слънчевия колектор към мястото, където желаем да я използваме.
Тъй като слънчевата енергия е налична само през деня, обикновено се налага да я складираме някъде, за да може да я използваме по-късно. Това е функцията на бойлера. Той акумулира топлина и осигурява топла вода за дълги периоди от време. Съвкупността от слънчев колектор, бойлер, тръбната връзка помежду им, циркулационната помпа и останалите елементи представлява Слънчева инсталация.
Подробна информация за типовете слънчеви колектори можете да намерите на страниците на Уикипедия.
Слънчеви колектори PNP-10
Слънчевите колектори PNP-10 са предназначени за подгряване на топла вода за битови нужди. Могат да бъдат монтирани както в „отворени“ така и в „затворени“ системи (работещи съответно на атмосферно или по-високо налягане). Не изискват специални грижи и поддръжка, а монтажът им е лесен и бърз. Нашите колектори са от тип „Модифициран U-pipe“ и са изградени са от следните компоненти:
- 10 броя стъклени вакуумни тръби с трислойно, селективно абсорбиращо покритие и размери 1800х58 мм.
- Медни абсорбиращи тръби, през които преминава топлопреносния флуид – Ф8 х 1мм – обща дължина в един колектор – 10 метра.
- Медни абсорбиращи тръби Ф15 х 0.7мм – 15 метра.
- Медни колекторни тръби за разделяне на топлопреносния флуид към отделните вакуумни тръби и събирането му след това отново в една тръба – Ф22 х 1мм – обща дължина в един панел – 2м.
- Накрайници на резба – за да бъде слънчевият колектор готов за монтаж.
- Опорна конструкция – комбинация от стоманени профили (горещо-поцинковани) и поцинкована ламарина (дебелина на профила 2мм, дебелина на ламарината 1 мм), всички прахово боядисани.
- Изолация на колекторната кутия – комбинация от няколко материала.
- Като опция, която не е включена в цената на колектора, предлагаме стойки за монтаж върху плоски покриви.
За работни параметри на нашите слънчеви колектори, вижте следващата публикация.
Здравейте искам да попитам комплект с поставянето с 150литров бойлер колко ще струва
Господа , току що видях написаното от Вас „Ефективността е доказана с тест в Централна Лаборатория по Слънчева Енергия на БАН и е 75%. “ ! Моля не пишете такива неща ! Прочетете малко от теорията. Това е възможно единствено когато обобщеният коефициент на топлинни загуби клони или е равен на „0“. Такъв режим на работа НЯМА !
Тестът в ЦЛСЕНЕИ е направен по стандарт. Нито аз като поръчител, нито те като изпълнители определят правилата. Иначе, да, такъв режим на работа се случва много рядко.
Здравейте.Какво значи,,,отворена,, или ,.,затворена,, системи.Всички системи са затворени с тръби м/у колектор и бойлер и с циркулационна помпа,и контролер за управление на помпата.
Здравейте! Напоследък всички системи са затворени, под налягане примерно 2-3 бара. Но назад във времето често се правеха и отворени системи, т.е. разширителният съд се поставяше в най-горна точка, над слънчевия колектор. В горния край на разширителния съд има отвор към атмосфера и слънчевата система работи при атмосферно налягане. Това е „отворена система“.
Благодаря ви….От коя страна трябва да се монтира разширителния съд. На входа на охладената течност, или на изхода на топлата. Аз закупих система с 25 тръби ,отворена система и колектор, горе.
По принцип е по-добре разширителният съд да се монтира на по-студената част от контура, т.е. на вход на колектора. Но във вашия случай като че ли ми се губи някаква част от информацията… Обадете ми се на 0887 347 518 за да ми разкажете по-подробно и да Ви посъветвам правилно.
Пропуснах, и с разширителен съд.