Пелетна камина + слънчеви колектори
В пика на сезона на отоплителните инсталации, ние също изградихме една такава, но с една съществена разлика от всички останали. В нашия случай имаме и слънчева инсталация, която подпомага отоплението в тази еднофамилна къща в с. Червенаково, обл. Сливен. Отоплителната инсталация се състои от пелетна камина с водна риза и радиатори във всички стаи.
Слънчевата инсталация се състои от 5 слънчеви колектора, които чрез пластинчат топлообменник могат да загряват и радиаторите в къщата, но след първоначално загряване на бойлера до зададената температура. Тази температура може да бъде коригирана посредством диференциалния термостат ДТ 3.4 (на снимката по-долу). Колекторите са свързани в паралел и нарочно са монтирани с по-голям наклон от оптималния, с цел по-ефективна работа през зимата и по-слабо загряване през лятото.
Принцип на работа
Първоначално, при загряване на слънчевите колектори, топлината от тях се подава към бойлера. Тъй като колекторите са пет на брой, а бойлерът е само 120 литра, загряването му става доста бързо. При достигане на зададена от потребителя температура в бойлера, помпата, която до сега е работила, изключва. Включва се друга помпа, която започва да върти топлоносителя от колекторите през единия кръг на пластинчат топлообменник. Другият му кръг е част от инсталацията с пелетна камина с водна риза и радиатори в къщата. Кръгът на камината и радиаторите включва и втората серпентина на бойлера, така че в лошо време бойлерът може да бъде загрят от камината.
Материали
Слънчевата инсталация е изградена от медни тръби ф22. Тръбите от пелетната камина до колекторната кутия са също медни, ф28. Всичко е поместено в таванското помещение на къщата, но също така е предвиден и лесен достъп за обслужване. Всички тръби извън жилищните помещения са изолирани с топло-изолационен материал.