Напоследък, фотоволтаичните системи, използващи контролер на пловдивската фирма Техногама, наречен Voltic, които служат за подгряване на вода, лавинообразно набират популярност. Това е напълно разбираемо, защото този вид системи имат съществени преимущества пред старите, термосоларни инсталации, а именно:
- Висока производителност
- Много голяма надеждност
- Ниска цена
Нека разгледаме по-подробно всяка от трите точки по-горе: Високата производителност на фотоволтаичната инсталация за подгряване на вода не идва от високата производителност на панелите. Всъщност е точно обратното – фотоволтаичните панели имат около 22% КПД, а старите термосоларни панели – около 60% за плоските и 75% за вкумно-тръбните, НО това са числа отнасящи се до самите панели. КПД на термосоларна ИНСТАЛАЦИЯ КАТО ЦЯЛО рязко пада поради следните фактори – температура на околния въздух, загуби на топлина по тръбния път до серпентината на бойлера, инертност на системата. В студено време, особено плоските слънчеви колектори, губят голяма част от топлината, която поемат от слънцето. Освен тези загуби, те трябва да компенсират и загубите по трасето, а и трябва да загреят всичкия пропилен гликол в системата, за да може той да започне да отдава топлина през серпентината на бойлера. При фотоволтаичните панели всички тези загуби просто не съществуват. В студено време те даже са по-ефективни, отколкото в горещините. Загуби по трасето практически няма (пренебрежимо малки са), защото пренасяме електричество по кабел, а не топлина по тръба. И на последно място, но не по важност, нямат инертност, т.е. в момента в който се появи слънцето, започва да постъпва енергия в бойлера. Така на практика, на годишна база, фотоволтаичната инсталация ще произведе много повече топла вода от термосоларната, просто защото ще работи доста повече часове.
Втората точка по-горе гласи: Много голяма надеждност. Мисля, че това е очевидно. От една страна имаме два кабела и едно електронно устройство Voltic (при фотоволтаичните), а от друга страна тръби, резбови съединения, помпа, UPS за осигуряване на захранването и, система от кранове за пълнене и източване, разширителен съд, предпазен клапан, възвратен клапан и т.н. При фотоволтаичната система за подгряване на вода няма опасност от прегряване, изпускане на пропилен гликола, циркулационната помпа да остане без захранване, от някое резбово съединение да капе или други такива. Фотоволтаичната система за подгряване на вода е изключително надеждна!
По трета точка – Ниска цена – можем да се опрем на горния параграф и с висока степен на увереност да кажем, че инсталацията на фотоволтаичната система за подгряване на вода е много по-лесна и по-бърза. При бързо растящи разходи за труд и хронична липса на квалифициран персонал за изпълнението на такива инсталации, лесният и бърз монтаж автоматично означава и по-добра крайна цена за клиента. След това допълнителният бонус от липсата на разходи за подръжка. Дори и самите компоненти на една фотоволтаична инсталация за подгряване на вода струват доста по-малко от компонентите на една термосоларна система.
В заключение можем да обобщим, че на пазара вече има качествено ново решение за осигуряване на битова гореща вода от слънцето. Решение, което вдъхва нов живот на малките битови инсталации за подгряване на вода, които без това ново решение в последните години поскъпнаха чувствително и възвращаемостта от подобна инвестиция беше станала, ако не друго, то поне твърде дълга.
Като единствени минуси за системата с фотоволтаици + Voltic, за момента виждаме само следното. Първо, фотоволтаиците заемат повече място на покрива, съответно може да има случаи, в които да няма достатъчно място за покриване на конкретните нужди от топла вода на обекта. Второ, контролерът Voltic позволява свързване на 2 до 5 броя 550-ватови панела, съответно може да захранва електрически нагревател с мощност до 3kW. За всички битови инсталации, това е достатъчно, но при по-големите, небитови потребители, като хотели или индустриални консуматори на топлинна енергия, се налага използване на повече от едно устройство. В Техногама вече работят по този въпрос, като подготвят нов модел контролер, за високомощни консуматори.
Ето и някои снимки от вече реализирани инсталации с фотоволтаични панели и контролер Voltic: